Polaganjem venaca, na Groblju streljanih, obeležen Dan civilnih invalida rata i žrtava fašizma
Grad Kraljevo je i ovog šestog aprila, kada se obeležava Dan civilnih invalida rata i žrtava fašizma, polaganjem venaca na Groblju streljanih oktobra 1941. godine, odao poštu prvim civilnim žrtvama palim u neobjavljenom bombardovanju koje je izvela nemačka vojna sila nad Beogradom i našom zemljom 6. aprila 1941, kao i civilnim žrtvama fašističkog terora koje su stradale u masovnom streljanju civila u Kraljevu oktobra 1941. i stradalima u NATO bombardovanju 1999. godine.
Vence na humke su, u ime grada Kraljeva, položili zamenica gradonačelnika Marica Mijajlović, pomoćnik gradonačelnika zadužen za socijalna pitanja Marko Matović i član Gradskog veća zadužen za oblast dešavanja pitanja invalida rata (vojnih i civilnih) i porodica poginulih boraca Radoje Tomašević.
![]()
Počast su odali i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, opštine Vrnjačka Banja, Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova „Jovo Kursula”, predstavnici Udruženja učesnika ratova 1991 – 1999. godine, SUBNOR – a, Udruženja ratnih i mirnodopskih vojnih invalida i Udruženje civilnih invalida rata Kraljeva i Vrnjačke Banje, koje je, sa gradom, organizator događaja.
Prema kazivanju hroničara našeg grada Milana Matijevića, posle oslobođenja 29. novembra 1944. godine, u Kraljevu je bilo mnogo civilnih žrtava. Ratna dejstva posejala su na ovom području mnogo eksplozivnih sredstava od kojih su naročito stradala deca. Zabeleženo je 1.500 civilnih invalida rata, a najviše na seoskom području.
I NATO bombardovanje je donelo 16 civilnih žrtava, među kojima i troje dece od 13 do 16 godina. „Ovi veliki gubici i datum koji obeležavamo opominju nas da moramo da budemo spremni na takva iskušenja
i da se sa njima izborimo“, poručio je Matijević.
![]()
Zamenica gradonačelnika Kraljeva Marica Mijajlović je istakla značaj obeležavanja Dana civilnih invalida rata i žrtava fašizma. „Izuzetno je važno da dođemo ovde i odamo počast deci, ljudima, ženama, svima koji su dali živote, koji su nevino stradali, prekinuti u cvetu mladosti, čija je budućnost ostavljena ovde da bi naša bila bolja i sjajnija. Ne smemo zaboraviti civilne žrtve rata. Pri nenajavljenom bombardovanju 6. aprila
1941. godine niko nije bio spreman da se brani. Žrtve su bile i mala deca i odrasli“, podsetila je zamenica, uputivši poruku svim sugrađanima kao zadatak za sve buduće Kraljevčane. „Stojimo na stratištu u Kraljevu, gde je streljano hiljade naših sugrađana i izbeglica iz naših bratimljenih gradova. Ne smemo nikada zaboraviti ovaj dan jer mi gradimo budućnost na njihovim imenima. Možda se jednog dana nas niko neće sećati, ali njih moramo da se sećamo, i ne samo mi, već i sva buduća pokolenja. Svi oni koji dolaze i koji stasavaju u ovom gradu moraju da poštuju ove žrtve, ovaj dan, da gledaju u budućnost razmišljajući uvek šta se to desilo u prošlosti“, poručila je zamenica gradonačelnika Kraljeva Marica Mijajlović sa Groblja streljanih oktobra 1941. godine prilikom obeležavanja Dana civilnih invalida rata i žrtava fašizma.
izvor: kraljevo.org







